Get Adobe Flash player

30 lat temu 26 listopada 1987r. w tymczasowej kaplicy odprawiona została pierwsza msza św. podczas, której ówczesny Ksiądz Biskup Damian Zimoń  dokonał poświęcenia fundamentów naszego kościoła. Dzieło tworzenia domu Bożego i wspólnoty parafialnej w naszej miejscowości jeszcze bardziej zjednoczyło jej mieszkańców, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w budowie tego pięknego obiektu sakralnego.

 

 

 

 


Utworzenie na tym terenie nowej wspólnoty parafialnej wpłynęło nie tylko na rozwój duchowy jej mieszkańców, ale także na rozwój ogólny naszej dzielnicy.

Z tej okazji w poniedziałek 27.12.2017r . odbyła się uroczysta koncelebrowana msza św. połączona z obchodami uroczystości św. Barbary- patronki górników.

Mszy św. przewodniczył delegat księdza arcybiskupa Damiana Zimonia, ksiądz Bartłomiej Kuźnik, która została odprawiona w intencji górników, emerytów i rencistów oraz ich rodzin, górników poległych, zwłaszcza na kopalni „Mysłowice – Wesoła” oraz w intencji żyjących i zmarłych budowniczych oraz dobrodziejów naszego kościoła.

W uroczystości oprócz licznie przybyłych parafian uczestniczyła Dyrekcja i kierownictwo KWK Mysłowice- Wesoła, górnicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele związków zawodowych oraz orkiestra KWK „Mysłowice – Wesoła”.

W imieniu wspólnoty parafialnej przedstawiciele parafialnej rady duszpasterskiej podziękowali ks. Bartłomiejowi za przewodniczenie Najświętszej Eucharystii i wspólne świętowanie tego pięknego Jubileuszu oraz złożyli na jego ręce podziękowania i życzenia  pogody ducha czerpanej z miłości do naszego Pana i kolejnych lat życia przepełnionych zdrowiem i opieką Bożą dla nieobecnego z powodu choroby ks. arcybiskupa Damiana Zimonia.

Szczególne słowa wdzięczności zostały skierowane do ks. Proboszcza Stanisława Achtelika, z inicjatywy którego powstała nasza parafia. To właśnie u samego początku osoba księdza Stanisława ściśle związana jest z Ławkami. Jako wikary w Wesołej był katechetą dzieci i młodzieży. Widząc trudności jakie muszą pokonać najmłodsi Ławczanie, by uczestniczyć w katechezie i rodziny w życiu sakramentalnym, szczególnie w Eucharystii, rodzi się młodemu wikaremu pomysł na utworzenie punktu katechetycznego i kaplicy. Ostatecznie ks. Biskup podejmuje decyzję i udziela błogosławieństwa ks. Stanisławowi na budowę kościoła w Ławkach. To dzięki wizji posługi duszpasterskiej, poświęceniu i talentowi organizacyjnemu ks. Stanisława powstała przepiękna świątynia wraz z zapleczem katechetycznym, otoczona ciekawą roślinnością, która tworzy oazę spokoju i harmonii. W kolejnych latach ks. Proboszcz realizuje dalsze projekty, o których należy wspomnieć: powstaje kaplica cmentarna i cmentarz. Kolejną inwestycją stają się nowe organy, które nie tylko wykorzystuje się do oprawy liturgicznej ale także do spotkań miłośników koncertów muzyki organowej. Jednak najważniejszą i największą zasługą ks. Proboszcza jest troska o sferę duchową parafii. Przedstawiciele rady złożyli podziękowania za wszystkie lata posługi  duszpasterskiej: udzielanie sakramentów oraz wsparcie duchowe i modlitewne w intencji parafian, za szacunek, dobroć i otwartość na potrzeby każdego człowieka, którego Bóg stawia na drodze ks. Proboszcza.

Do życzeń dla Biskupa Damiana Zimonia i Proboszcza Stanisława Achtelika dołączyła się  również Dyrekcja Kopalni KWK „Mysłowice-Wesoła”.

Jednak szczególne wrażenie zrobiły na wszystkich uczestnikach mszy św. podziękowania i życzenia z nutą humoru przekazane przez naszych najmłodszych parafian, przygotowane przez katechetkę Aleksandrę Szwajcok.